Iako ih se često smatra samo naglaskom na ljepotu, pogotovo kod žena, trepavicama je primarna funkcija zaštititi oči od malih čestica kao što su prašina, pijesak i razno drugo smeće.
Ali, trepavice imaju još funkcija. Druga najvažnija je upozoravanje oka na opasnost. Naime, one su iznimno osjetljive na dodir, te su odlične kao zaštita oku od nepoželjnih dodira. Čim se nešto približi oku, trepavice su tu kako bi osjetile prijetnju i upozorile osobu da postoji neka prijetnja. To znači da one obavljaju istu funkciju kao brkovi kod nekih životinja, kao što su mačke ili psi. Stoga, njihova funkcija je veoma važna – one su čuvari vrata i zaštitnici oka!
Kako trepavice rastu?
Trepavice embrija razviju se između 22. i 26. tjedna trudnoće. Kasnije tijekom života, ako se iščupaju, trepavicama treba oko 2 do 3 mjeseca kako bi ponovno izrasle. One rastu u četiri ciklusa, a gustoća trepavica može se smanjiti tijekom starosti.
Zdravlje trepavica
Iako se trepavice čine jednostavnima, pogotovo jednostavnijima od samog oka, postoje mnogi potencijalni zdravstveni problemi koji se vežu uz trepavice. Na primjer, jedan od najraširenijih problema je blefaritis. Blefaritis je iritacija područja kapka, gdje trepavice iz njega rastu. Kapci tada postaju crveni, počinju svrbjeti i koža postaje ispucala. Tada trepavicama prijeti opasnost da ispadaju. Kada govorimo o ispadanju trepavica, bolest koja se očituje gubitkom trepavica je mandaroza. S druge strane, ako vam trepavice urastaju u kapak, taj problem zove se trihijaza, a javlja se prilikom iritacija. Mnogim ljudima trepavice rastu nekontrolirano na jednom dijelu kapka, a taj poremećaj naziva se distihijaza. Trepavicama također prijete mnogi paraziti, a jedni od češćih su uši. Naravno, postoje i paraziti koji nisu opasni, kao što je demodeks. Demodeks je mali parazit koji nosi oko 98% ljudi na svojim trepavicama. Rijetko tko je svjestan prisutnosti ovih parazita, s obzirom na to da su potpuno bezopasni i ne uzrokuju nikakve simptome.